Odżywka do włosów to obowiązkowy etap pielęgnacji. Czy jednak wiesz, jaka będzie właściwa dla Twoich włosów i dostarczy im tego, czego potrzebują? Jeżeli nie, to zapraszam Cię do lektury. Zdradzę Ci sekret wyboru odpowiedniej odżywki i wyjaśnię, czym różnią się proteiny, emolienty i humektanty. A zatem usiądź wygodnie i posłuchaj, co mam Ci do powiedzenia

Odżywki proteinowe, emolientowe i humektanty

Odżywki możemy podzielić według różnych kryteriów. Jednym z nich jest podział ze względu na sposób działaniu oraz skład produktu.  Wyróżniamy zatem następujące odżywki:

 • proteinowe;
 • emolientowe;
 • odżywki humektanty.

Odżywki proteinowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają proteiny, które są budulcem naszych włosów. Dlatego przeznaczone są głównie do włosów zniszczonych, wymagających regeneracji, matowych, oklapnietych oraz łamliwych. Uzupełniają brakujące składniki i odbudowują strukturę włosa.

Należy jednak stosować je na zmianę z innymi odżywkami. Nadmiar protein może doprowadzić do tego, że nasze włosy staną się szorstkie i sztywne. Dodatkowo możemy sprawić, że będą nadmiernie się puszyć.

Główne składniki takich odżywek to:

 • hydrolizowane proteiny owsa;
 • hydrolizowane proteiny mleka;
 • hydrolizowane proteiny jedwabiu;
 • hydrolizowane proteiny ryżu;
 • keratyna hydrolizowana.

Odżywki emolientowe

Odżywki tego typu zawierają emolienty, czy substancje ochronne. Polecane są do włosów suchych, szorstkich oraz zagrożonych nadmierną utratą wody. Stosujemy ich w celu zwilżenia oraz natłuszczenia powierzchni włosa. Wszystko dlatego, że tworzą jakby płaszcz ochronny dla naszych włosów i zatrzymują wszystko, co nałożymy na nie podczas mycia. Kolejną ich zaletą jest to, że po ich zastosowaniu włosy stają się mniej podatne na uszkodzenia.

Również z tymi odżywkami do włosów nie można przesadzić, ponieważ nadmierna ich ilość może obciążyć włosy i doprowadzić do ich przyklapnięcia. Wybierając odpowiednią dla siebie odżywkę emolientową, warto sugerować się porowatością włosów.

W składzie odżywek emolientowych możemy znaleźć:

 • oleje roślinne (np. olej jojoba, olej arganowy, oliwa z oliwek, masło shea);
 • oleje mineralne;
 • silikony.

Odżywki humektanty to kosmetyki o silnym działaniu nawilżającym. W swoim składzie mają one humektanty, czyli substancje charakteryzuję się wysoką zdolnością do pochłaniania wody. Dzięki temu zapobiegają utracie wilgoci. Polecane są włosom matowym, suchym oraz szorstkim w dotyku. Również z nimi nie wolno przesadzać, ponieważ ich nadmiar prowadzi do spuszenia, filcowania się oraz plątania się kosmyków włosów.

Najczęstsze humektanty to:

 • gliceryna;
 • kwas hialuronowy;
 • sorbitol;
 • fruktoza;
 • miód;
 • pantenol.

Jak wybrać odpowiednią  dla siebie odżywkę do włosów?

Najważniejsze jest, aby odżywka odpowiadała na potrzeby naszych włosów. Dlatego najpierw zadaj sobie pytanie, jaki masz rodzaj włosów oraz jakich składników odżywczych im najbardziej brakuje. Unikaj odżywek, które w składzie będą mieć dużą zawartość alkoholu, parabenów czy silikonów. Z pewnością nie poprawią one kondycji Twoich włosów, a mogą ją jedynie pogorszyć.

Odżywki dopasowane do Twojego typu włosów

Teraz, gdy wiesz już, jakie są główne składniki odżywek do włosów, pora zastanowić się, jaka będzie odpowiednia do Twojego typu włosów. Poniżej przedstawiam wybrane typy włosów, takie, w przypadku których dobranie odpowiedniej odżywki jest jedną z ważniejszych kwestii.

Odżywki do włosów suchych i zniszczonych

Ten typ włosów potrzebuje silnej porcji nawilżenia, wzmocnienia oraz regeneracji.  Zazwyczaj są to włosy farbowane lub zniszczone zabiegami chemicznymi. Dlatego szybko tracą połysk, elastyczność, stają się szorstkie i matowe. Jeżeli jesteś posiadaczką włosów suchych, stosowanie odżywki do włosów to Twój obowiązkowy etap pielęgnacji. Zadbaj o to, by zawierały w składzie ceramidy, proteiny, polimery, oleje roślinne, aloes czy pantenol.

Odżywka do włosów cienkich 

Czy wiesz, że wyróżniamy dwa rodzaje cienkich włosów? Pierwsze to włosy cienkie, ale gęste oraz włosy delikatne, rzadkie i sukcesywnie cieniejące. Ten drugi rodzaj włosów najczęściej jest spowodowany chorobą na tle hormonalnym, chorobą skóry, łojotokiem czy nadmiernym wypadaniem.

Jednak cechą wspólną obu tych rodzajów włosów cienkich jest to, że nie lubią dodatkowego obciążania. Jeżeli posiadasz właśnie ten typ włosów, wybieraj takie odżywki, które nawilżają końce włosów oraz dodają fryzurze objętość. Pamiętaj, że im mniej mamy włosów, tym bardziej powinniśmy uważać na produkty oparte na olejkach czy silikonach. Jeżeli dodatkowo przetłuszcza Ci się skóra głowy, stosuj odżywkę jedynie na końce swoich włosów. 

Odżywki do włosów kręconych

Włosy kręcone to najczęściej włosy wysokoporowate, czyli takie, w których łuski włosów są podniesione. Skutkuje to skłonnością do przesuszania, puszenia się i matowienia. Dlatego stosuj produkty, które będą je nawilżać, odżywiać, podkreślać skręt Twoich loków oraz ujarzmiać puszenie się Twoich włosów. Wybieraj odżywki z dodatkiem humektantów i protein.

 

Teraz już wiesz, jaka odżywka jest odpowiednia dla Twoich kosmyków włosów. Zajrzyj zatem do idealhair.pl, dokonaj ostatecznego wyboru i stosuj odpowiednio dobraną odżywkę do włosów. Gdy włączysz ją do codziennej pielęgnacji, z pewnością zobaczysz efekty, na jakich Ci zależy.