Rozdwajanie się końcówek to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Rozwiązaniem go nie jest tylko regularne podcinanie końcówek, ale również odpowiednie nawyki pielęgnacyjne. Gdy krok po kroku zaczniesz stosować zasady świadomej pielęgnacji włosów, Twoje włosy będą gładkie i miłe w dotyku, a co najważniejsze będą odżywione i zdrowe. Jeżeli jesteś ciekawa, dlaczego warto używać szamponu dla dzieci oraz dlaczego absolutnie nie powinnaś stosować gumek recepturek, zapraszam do lektury. 

Rozdwajanie się końcówek: odrobina teorii

Przeciętny włos składa się z trzech warstw. Warstwa, która znajduje się na zewnątrz włosa, tworzy łuski. Ich zadaniem jest ochrona całego włosa. Jak łatwo się domyśleć, to ona najczęściej ulega uszkodzeniu. Przyczyną tego najczęściej są urazy mechaniczne lub niewłaściwa pielęgnacja. Gdy zewnętrzna warstwa włosa jest uszkodzona, końcówki włosów zaczynają się rozdwajać. Wówczas włosy stają się suche i coraz trudniej jest je układać.

Przyczyny rozdwojenia włosa

Zastanawiasz się, co sprawiło, że Twoje kosmyki włosów mają rozdwojone końce? Otóż, przyczyn jest bardzo dużo. Jedną z nich jest nieodpowiednia pielęgnacja, czyli stosowanie szamponów z silnymi detergentami myjącymi, zbyt częste i w zbyt dużych ilościach stosowanie kosmetyków stylizacyjnych (zwłaszcza lakierów do włosów) czy stosowanie kosmetyków zawierających wysoko w składzie alkohol.

Duży wpływ na strukturę włosa mają również zabiegi chemiczne takie jak rozjaśnianie, farbowanie czy trwała ondulacja. Zawsze, po ich wykonaniu używaj takich kosmetyków, które pozwolą się włosom zregenerować. Również stylizacja na gorąco sprawia, że Twoje włosy szybciej się rozdwajają. Dlatego pamiętaj, aby przed suszeniem, prostowaniem, czy kręceniem włosów lokówką używać kosmetyków termoochronnych.

Co ciekawe, również ocieranie się końcówek o ubranie może spowodować rozdwajanie się końcówek. Dlatego, zwłaszcza zimą, noś warkocz, kucyk lub kok. Pamiętaj, że pielęgnacja włosów zimą jest bardziej wymagająca niż latem. Jednak, gdy zadbasz o swoje włosy, nawet suche powietrze i niskie temperatury nie wpłyną na ich kondycję.

Dodatkowo, gdy jesteś na basenie z chlorowaną wodą, zakładaj czepek ochronny. Dzięki temu, czas spędzony w wodzie nie wpłynie negatywnie na Twoje włosy. Co ciekawe, na rozdwajanie się końcówek ma również wpływ słona woda. Dlatego po kąpieli w morzu zaleca się umycie włosów szamponem i zastosowanie nawilżającej odżywki lub przepłukanie ich wodą.

Bądź delikatna dla swoich włosów

Jeżeli chcesz pozbyć się rozdwajających się końcówek, wyeliminuj czynniki, powodujące mechaniczne uszkodzenia włosów. Wśród nich należy wymienić szarpanie i gwałtowne rozczesywanie suchych włosów oraz intensywne tarcie umytych włosów ręcznikiem. Może to doprowadzić do uszkodzenia łuski włosa, co powoduje jego zniszczenie i osłabienie. Gdy chcesz pozbyć się z włosów nadmiaru wody, rób to małymi partiami. Używaj do tego bawełnianego ręcznika, wielorazowych ściereczek bawełnianych lub materiału tetrowego (np. wielorazowej pieluchy tetrowej). Pamiętaj, by nie szarpać włosów, tylko delikatnie przycisnąć do nich materiał. Dzięki temu unikniesz starcia się łuski włosa.

Staraj się unikać czesania mokrych włosów. Jeżeli jednak chcesz to zrobić, używaj drewnianego grzebienia z rzadko rozstawionymi zębami lub szczotki w kształcie przypominającej wiosło i wykonanej z elastycznego włosia. Najlepiej, również ona będzie drewniana. Niestety zdarza się, że plastikowe lub metalowe akcesoria do stylizacji włosów również powodują rozdwajanie się końcówek.

Stanowczo odradzam stosowanie gumek recepturek do związywania włosów. Nie dość, że ściskają one kosmyki, to w momencie ich zdejmowania, pojedyncze włosy łamią się i zostają na gumce recepturce. Warto zaznaczyć, że noszenie wsuwek, spinek lub gumek z metalowymi elementami również mechanicznie uszkadza włosy.

Szampon, odżywka i maska w walce z rozdwojonymi końcówkami

Staraj się myć włosy delikatnym szamponem, takim który nie doprowadzi do wysuszenia włosów. Nie używaj zbyt często szamponów oczyszczających, które zawierają silne substancje myjące. Jeżeli zmagasz się z przetłuszczaniem się włosów, wybierz szampon przeznaczony do częstego stosowania. Gdy dodatkowo masz wrażliwą skórę głowy, zastosuj delikatny szampon dla dzieci. Poradzi on sobie z zanieczyszczeniami nie przesuszając włosów. Gdy chcesz kompleksowo pielęgnować swoje włosy, możesz stosować dwa rodzaje szamponów. Jeden na skórę głowy, a drugi regenerujący na końcówki włosów.

Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze wody. Do mycia używaj letniej lub lekko chłodnej wody. Natomiast chłodnego strumienia używaj do zmycia  kosmetyków pielęgnacyjnych oraz opłukiwania włosów.

Odpowiednio dobrana odżywka i maska to również ważny element Twojej pielęgnacji, dlatego nie możesz o nim zapomnieć. Po każdym myciu na końce włosów nakładaj odżywkę. Dzięki temu rozczesanie włosów będzie łatwiejsze. Dodatkowo pamiętaj, aby co najmniej raz w tygodniu intensywnie zregenerować swoje włosy za pomocą maski. Stosuj ją regularnie, a zobacz oczekiwane rezultaty. Jeżeli możesz, dodatkowo owiń głowę folią i przykryj ją ręcznikiem. Wówczas, pod wpływem ciepła, maska będzie się lepiej wchłaniać, a w efekcie Twoje włosy będą bardziej odżywione.

Dodatkowo możesz stosować serum lub olejek na rozdwajające się końcówki włosów. Sprawi to, że Twoje włosy będą wygładzone oraz bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak otarcia czy zmiana temperatury.

Rozdwajające się końcówki a suszenie włosów

Wydaje Ci, że wszystkie etapy pielęgnacji już za nami? Nic bardziej mylnego! Suszenie włosów to również jedna z ważniejszych kwestii jeżeli chodzi o kondycję Twoich włosów. Przed użyciem suszarki, pamiętaj o delikatnym odciśnięciu włosów. Bardzo mokre włosy, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli chcesz uniknąć rozdwajających się końcówek, zawsze susz włosy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Ważne jest również, aby nie zbliżać suszarki zbyt blisko pasm włosów. Dodatkowo nie susz włosów zbyt wysoką temperaturą. Powoduje to rozszerzenie się łuski włosa i zwiększenie ryzyka uszkodzenia mechanicznego

Nawet gdy zapuszczasz włosy, regularnie podcinaj końcówki u fryzjera. Unikanie tego, może spowodować, że ostatecznie trzeba będzie uciąć więcej włosów, niż początkowo zamierzałaś.

Pamiętaj, że otaczając włosy troskliwą opieką i staranną pielęgnacją, możesz uniknąć rozdwajających się końcówek. Ważne, by opisane powyżej działania stały się naszą rutyną i codziennością. Pamiętaj o tym, aby starać się unikać uszkodzeń mechanicznych, odpowiednio myć włosy oraz używać odpowiednich kosmetyków i akcesoriów do stylizacji. Sposobów na uniknięcie rozdwojonych końcówek jest wiele. Każdy z nich jest dobry, pod warunkiem, że go stosujesz. Dlatego wybierz jeden nawyk, który wdrążysz od dziś i staraj się tego pilnować. Jestem pewna, że za pomocą metody małych kroków rozdwajające się końcówki włosów nie będą już Twoim problemem.