Włosy farbowane wymagają właściwej pielęgnacji. Takiej, która oprócz ochrony koloru sprawi, że będą one piękne, lśniące i miłe w dotyku. Odpowiedni szampon, odżywka i maska to Twoje must have jeżeli chcesz zadbać o swoje włosy i podarować im to, czego potrzebują. Odrobina cierpliwości i systematyczność w stosowaniu zabiegów pielęgnacyjnych włosów farbowanych to również klucz do zdrowych włosów.  Jeżeli jesteś ciekawa, jak sprawić, że Twoje włosy będą wprawiać w zachwyt Twoich znajomych, zapraszam do lektury.

Zabieg farbowania włosów

Koloryzacja włosów to jeden z najbardziej popularnych zabiegów fryzjerskich. Farby, które są obecnie używane do koloryzacji włosów mają coraz mniej szkodliwe składy, jednak zbyt częste farbowanie nie sprzyja dobrej kondycji włosów. A to wszystko dlatego, że podczas zabiegu koloryzacji łuski włosa otwierają się, by barwnik mógł wniknąć do jego wnętrza. Sprawia to, że osłonka włosa zostaje uszkodzona, przez co włosy stają się matowe i szorstkie oraz zmniejsza się ich naturalne nawilżenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych. Dzięki niej możesz sprawić, że pomimo farbowania, Twoje włosy będą piękne i lśniące.

Po pierwsze nie myj włosów tuż przed nałożeniem farby, ponieważ spowoduje to usunięcie naturalnych olejków, które ochronią Twoją skórę głowy w czasie zabiegu farbowania. To, na ile przed koloryzacją należy umyć włosy determinuje rodzaj farby, jakiej użyjesz. Zawsze czytaj instrukcję dołączoną do opakowania lub zapytaj się swojego fryzjera jak przygotować włosy do zabiegu koloryzacji.

Jeżeli tylko masz możliwość, nie myj włosów wcześniej niż 24 h po farbowaniu. Każde mycie skraca żywotność koloru, dlatego postaraj się nie robić tego częściej niż do drugi dzień. Dobrym rozwiązaniem jest użycie suchego szamponu, który pomoże ograniczyć produkcję sebum.

Mycie włosów farbowanych – pierwszy krok w dobrej pielęgnacji

Podczas mycia włosów pamiętaj o tym, by obchodzić się z nimi delikatnie. Są one bowiem bardziej podatne na urazy mechaniczne. Nie szarp ich i nie ciągnij. Mokre włosy rozczesuj grzebieniem o szeroko rozstawionych grubych ząbkach. Nie używaj takich narzędzi do rozczesywanie włosów, które mają dużo cienkich ząbków przylegających do siebie.

Gdy myjesz włosy, odpowiednią ilość szamponu nanieś najpierw na dłoń a następnie dodaj odrobinę wody. Jest to ciekawy trick, zwłaszcza dla posiadaczek długich, gęstych włosów. Do pielęgnacji włosów wybierz dedykowane im szampony i odżywki. Oprócz ochrony koloru, powinny one również  nawilżać włosy oraz zapobiegać puszeniu się kosmyków. Staraj się unikać takich kosmetyków, które w swoich składach mają silne detergenty. Jeżeli chodzi o dodatkowe ekstrakty ziołowe i naturalne, to do włosów jasnych sprawdzi się np. szampon z wyciągiem z rumianku, natomiast do włosów ciemnych dedykowane są kosmetyki np. z wyciągiem z orzecha włoskiego. Z uwagi na ich szczególną podatność na urazy mechaniczne, woda do mycia włosów powinna być ciepła, natomiast do płukania letnia (około 36-38 °C).

Jak odżywiać włosy farbowane?

Dobra odżywka to podstawa w pielęgnacji włosów farbowanych. Ma ona za zadanie zamknąć łuski włosów, zapewnić im blask oraz ułatwić rozczesywanie.  Dlatego wybieraj kosmetyki, które zawierają keratynę i proteiny. Dostarczysz włosom niezbędnej ilości białka. Keratyna jest bowiem głównym budulcem łodygi włosa. Dlatego dostarczanie jej w kosmetykach sprawia, że włosy są lśniące i odżywione. Stosuj odżywki do spłukiwania, ponieważ nie obciążają one dodatkowo włosów. Odżywkę nakładaj od linii ucha aż po same końce.

Ponadto pamiętaj, aby co najmniej raz w tygodniu stosować maskę odbudowującą lub regenerującą do włosów farbowanych. Dzięki temu szybciej zregenerujesz włosy, a także wygładzisz i ochronisz kolor. Specjaliście zalecają również co 2-3 tygodnie stosowanie intensywnej kuracji odbudowującej w postaci serum, ampułek lub specjalnej emulsji. Dzięki tym skoncentrowanym preparatom, Twoje farbowane włosy staną się odpowiednio nawilżone i odżywione. Jeżeli zastosujesz odpowiednio dobrany szampon, odżywkę, maskę oraz kurację, Twoje farbowane będą piękne i lśniące oraz zachowają kolor na dłużej.

Co jeszcze możesz zrobić dla swoich włosów?

Po pierwsze w okresie letnim zawsze stosuj kosmetyki do włosów z filtrem przeciwsłonecznym. Wówczas Twoje włosy będą odżywione, a kolor tak szybko nie wyblaknie. Warto zakryć głowę kapeluszem lub czapką. Będziesz wyglądać stylowo, a Twoje włosy będą zabezpieczone przez promieniami UV.

Zima to czas, gdy powietrze w naszym mieszkaniu jest suche, co również ma wpływ na kondycję naszych włosów. Warto zatem pomyśleć o nawilżaczu powietrza. Gdy przebywasz na świeżym powietrzu, noś bawełnianą czapkę. Ochronisz wówczas swoje włosy przed mrozem a dzięki bawełnie Twoja głowa nie będzie się niepotrzebnie pocić.

Często chodzisz na basem i nie lubisz nosić czepka na głowie? Cóż, noszenie go to nie jest najprzyjemniejsza rzecz, jednak chlorowana woda wysusza włosy oraz może powodować zmianę koloru włosów farbowanych. Warto więc zadbać o to, by nasze włosy nie niszczyły się podczas kąpieli w basenie.

Pamiętaj o regularnym podcinaniu włosów. Najlepiej, gdy będziesz robić to co półtorej miesiąca. Unikniesz wówczas zniszczonych, rozdwojonych końcówek.

Jak widzisz, sama koloryzacja to tylko połowa sukcesu w drodze do pięknych włosów. Musisz je odpowiednio pielęgnować, aby nie straciły swojego koloru, blasku i witalności. Pomogą Ci w tym odpowiednio dobrane kosmetyki takie jak szampony, odżywki, maski czy ampułki. Ważny jest również sam sposób ich aplikacji i częstotliwość używania. Nie bez znaczenia są też nawyki, które pomogą nam w pielęgnacji włosów farbowanych. To, czy uda Cię zachować piękne włosy o intensywnym kolorze zależy tylko od Ciebie.