Zastanawiasz się, jaki olejek wybrać, aby dodać witalności Twoim włosom? Otóż olej, olejek lub masło powinno być dopasowane do porowatości włosów, która oznacza naturalny poziom rozchylenia łusek włosa. Dlatego włosy dzielimy na niskoporowate, średnioporowate i wysoko porowate. Choć zdarzają się wyjątki, warto wiedzieć, jaki olejek doda Twoim włosom blasku i sprawi, że będą mocniejsze i zdrowsze.

Jakim olejkiem pielęgnować włosy niskoporowate?

Włosy o niskiej porowatości to włosy, których łuski ściśle przylegają do kory włosa. Dzięki temu są one bardziej odporne na uszkodzenia zewnętrzne, wewnętrzne jak  również na stylizację czy farbowanie. Z tego powodu trudniej jest zmienić  ich naturalny kolor, a fryzury szybciej tracą swój kształt. Niestety, ten rodzaj włosów jest ciężki do stylizacji na ciepło. Loki szybko się rozpadają i wracają do swojego pierwotnego wyglądu.

Jednak zaletą tych włosów jest też to, że są one zdrowe, gładkie i błyszczące. Nie puszą się pod wpływem wilgoci, jednak często brakuje im objętości. Poprzez nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i stylizacyjne łatwo spowodować, że będą one sprawiać wrażenie oklapniętych i przeciążonych. Włosy o niskiej porowatości wolno schną, ponieważ trudniej pochłaniają wilgoć.

Zastanawiasz się pewnie, jak właściwie dbać o takie włosy? Nie obciążaj ich nadmierną ilością kosmetyków. Staraj się używać szamponu bez dużej ilości emolientów. Postaw na nawilżające odżywki do włosów. Zabieg olejowania wykonuj raz w tygodniu.

Olejki/oleje/masła zalecane do włosów niskoporowatych:

- olej kokosowy

- olej jojoba

- masło shea

- masło kakaowe

- masło mango

- masła egzotyczne: cupuacu, kawowe, bacuri tucuma

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate to włosy, których łuski włosa są lekko odchylone. Często nazywane są również „włosami normalnymi”. Niestety łatwiej ulegają one zniszczeniu lub uszkodzeniom mechanicznym.

Zaletą włosów średnioporowatych  jest zdecydowanie to, że łatwiej poddają się one stylizacji na ciepło i farbowaniu. Najczęściej nie brak im objętości, jednak gdy tylko poczują wilgoć lub zmoczą je krople deszczu, puszą się. Często takie włosy są włosami falowanymi. Po umyciu włosy schną w miarę szybko.

Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o włosy średnioporowate, używaj odżywek lub masek PEH (proteinowo-emolientowo-humektantowych). Pamiętaj również o zabezpieczaniu końcówek włosów, ponieważ łatwiej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Zabieg olejowania wykonuj 1-2 razy w tygodniu.

Olejki/oleje/masła zalecane do włosów średnioporowatych:

- olej awokado

- olej arganowy

- oliwa z oliwek

- olej macadamia

- olej arachidowy

- olej sezamowy

- olej rycynowy

- olej rokitnikowy

- olej ze słodkich migdałów

- olej kameliowy

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

W tym przypadku łuski włosa są mocno odchylone. Często są to włosy kręcone lub zniszczone farbowaniem, rozjaśnianiem, złą pielęgnacją czy stylizacją (np. codziennym używaniem prostownicy). Takie włosy najczęściej są pozbawione blasku, w dotyku są szorstkie i twarde oraz łatwo ulegają zniszczeniom. Zaletą włosów o wysokiej porowatości jest to, że łatwo się farbują i stylizują. Stosunkowo szybko wchłaniają składniki pielęgnujące i ciężko je obciążyć. Dodatkowo dość szybko schną.

W codziennej pielęgnacji pamiętaj o używaniu odżywek i masek z emolientami. Warto również zabezpieczać końcówki włosów, ponieważ są one podatne na uszkodzenia mechaniczne. Gdy Twoje włosy się puszą, spróbuj dzięki odpowiednim kosmetykom wydobyć z nich skręt. Zabieg olejowania wykonuj 1-2 razy w tygodniu. Dzięki temu odżywisz włosy i dodasz im blasku.

Oleje/olejki/masła do włosów wysokoporowatych:

- olej z nasion chia

- olej sojowy

- olej lniany

- olej z nasion maku

- olej z pestek dyni

- olej konopny

- olej z pestek winogron

- olej słonecznikowy

- olej z wiesiołka

- olej z czarnuszki

Mieszanki olejków

Pamiętaj, że przy odpowiedniej pielęgnacji porowatość włosów może się zmienić. Niestety takie zabiegi jak rozjaśnianie czy zbyt częsta stylizacja na ciepło osłabiają nasze włosy, przez co starą się bardziej porowate.

Jeżeli nie jesteś w stanie określić porowatości swoich włosów pomimo wykonania testów i obserwacji włosów, lub jesteś na początku świadomej pielęgnacji, postaw na gotowe lub zrobione samodzielnie mieszanki.

Przykładowe mieszanki :

Olej sezamowy + olej awokado (+kokos, masło shea)

Oliwa z oliwek + olej z pestek bawełny (+kokos, masło shea)

Olej lniany + olej słonecznikowy (+kokos, masło shea)

Olej macadamia + olej z pestek winogron (+kokos, masło shea)

Olej ze słodkich migdałów + olej konopny (+kokos, masło shea)

Odpowiedni dobrana pielęgnacja może sprawić, że Twoje włosy odzyskają swój dawny blask. Pamiętaj, że zawsze możesz przetestować olejek, który nie jest dedykowany danemu typowi włosów. A może akurat okaże się, że lepiej działa na Twoje włosy? Jeżeli jesteś ciekawy, jak wykonać zabieg olejowania włosów, to koniecznie zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu. Teraz, gdy wiesz jaki olejek sprawdzi się najlepiej dla Twoich włosów, możesz z powodzeniem wykonać ten rytuał pielęgnacyjny.