Dzisiaj zapuścimy się … na wyjątkowo męskie rejony. Dowiemy się jak przygotować się do zapuszczania i pielęgnacji brody.
Po prostu się nie golimy!
Żartuję oczywiście.
Nie ma tak prosto. Jeśli nie chcesz wyglądać niczym kloszard spod nowojorskiego mostu, powinieneś przeczytać niniejszy artykuł. Opiszemy w nim zalecenia dla obecnych i przyszłych właścicieli eleganckich bród, które będą pasować nawet do najdroższych garniturów.
Żeby nie było - nie mam nic przeciwko bezdomnym. Wielu z nich znalazło się w tej sytuacji, nie ze swej winy, a ze splotu nieszczęśliwych wypadków.
Tyle dygresji i wracamy do tematu.
Niniejszy artykuł będzie najdłuższy z dotychczasowych, Po prostu rozszerzał się w miarę pisania, W pewnym momencie musiałem go trochę przyciąć …
To jest artykuł, który ma Ci w ogólnym zarysie przybliżyć temat hodowli i pielęgnacji eleganckiej brody. Jednak na pewno nie zabraknie wątków, które mogą Cię zadziwić lub zaskoczyć.
Dobry wygląd włosów, zarówno na głowie jak i na brodzie, nie powstaje przypadkowo. Wiemy to nie od dziś. Zapuszczanie ich na brodzie również jest procesem i wymaga czasu oraz szczególnej uwagi.
Zdarza się, co prawda, że niektórzy mężczyźni, dzięki wygranej w genetycznej loterii i z powodu innych korzystnych czynników zapuszczają bardziej okazałe brody niż pozostali.
Nie jest to jednak powód by siąść i płakać, tylko należy po prostu zapewnić swojej brodzie właściwą pielęgnację. Sam możesz sprawić, że będziesz z niej dumny.
Oto zalecenia, które Ci pomogą w staniu się eleganckim brodaczem:
Zalecenie nr. 1
Wybacz za tę oczywistość, ale wyznaję zasadę, że w internecie trzeba pisać rzeczy oczywiste. Nie tylko włosy na głowie potrzebują mycia dobrej jakości szamponem, przeznaczonym do brody. Dzięki temu pozbędziesz się brudu i resztek jedzenia, gromadzących się codziennie na Twojej brodzie. Ponadto zapobiegasz w ten sposób, niebezpieczeństwu, iż Twój zarost będzie wyglądał sucho i łamliwie.
Zalecenie nr. 2
Mimo iż niezbędne - mycie szamponem wysusza nieco skórę i włosy na brodzie, dlatego dbaj o odpowiedni poziom nawilżenia, z pomocą olejku do brody, Działa on na zarost i skórę, a także zmiękcza i dyscyplinuje włosy, co z kolei czyni stylizację łatwiejszą.
Pamiętaj przesuszona skóra zwiększa również ryzyko łupieżu. Tak, na brodzie też!
Olejek do brody jest kosmetykiem składających z olejków nośnikowych i olejków eterycznych, których działania idealnie komponują się ze sobą nawzajem. Oleje nośne to olejki, które przenoszą olejki eteryczne na skórę. Rozcieńczają bardziej lotne olejki eteryczne, dzięki czemu można je nakładać, zapewniając jednocześnie odżywienie włosów i skóry. Są to m.in takie olejki nosnikowe jak olej kokosowy, arganowy, rycynowy, jojoba, migdałowy czy z pestek winogron. Każdy z nich przynosi wiele korzyści dla zdrowia Twojej brody i skóry twarzy.
Z kolei mimo, że olejki eteryczne nie zapewniają tak szerokich korzyści zdrowotnych jak oleje nośnikowe, wspierają proces utrzymania brody i skóry twarzy w jak najlepszej kondycji. posiadają działania łagodzące swędzenie i zwalczające łupież brody, zapewniając także ochronę antybakteryjną, a nawet pomagają na trądzik.
Jak stosować?
Kilka kropli na jeden raz. Codziennie, najlepiej rano po prysznicu . Można także dodatkowo niewielką ilość nakładać na noc przed snem. Trochę więcej jeśli broda jest naprawdę długa. I jak zawsze - ostrożnie i nie należy przesadzać - zbyt duża ilość może zablokować pory skóry i pozostawić włosy na brodzie zbyt tłuste. .
Warto pamiętać, iz ciepłą woda prowadzi do otwarcia porów i nawilża brodę, co czyni skórze i zarostowi skuteczniejsze i łatwiejsze wchłanianie oleju,
Zalecenie nr. 3
Balsam jest kolejnym produktem uskuteczniającym proces pielęgnacji zarostu. Łączy niektóre szczególne cechy olejku oraz wosku do brody. Taki balsam ma przede wszystkim bardziej gęsta koegzystencję niż olejek do brody. Kluczowy dla niego składnikiem stanowi wosk pszczeli, który utrzymuje zbłąkane wąsy na miejscu. Ponadto zawiera również masło shea (lub kakaowe), które ułatwia rozprowadzenie balsamu na brodzie oraz jest doskonałym źródłem nawilżenia.
Najbardziej korzystne efekty stosowania balsamu odczujemy, gdy nasza broda się trochę zagęści. Dlatego szczególnie jest zalecane dla posiadaczy długich i gęstych bród.
Oczywiście nie oznacza to, że nie ma dobrego zastosowania do krótszych zarostów. Przeciwnie pomaga układać niesforne włosy na brodzie w trakcie wzrastania, a także dodatkowo zapewnia nawilżenie.
Dobrej jakości balsam do brody jest bardzo istotny, poniewaz gdy włosy na brodzie rosną, naturalne olejki na twarzy wyczerpują się. A bez odpowiedniego nawilżenia w tym miejscu może pojawić się łupież.
Dodatkowo pomimo podobnych właściwości, balsam i olejek do brody uzupełniają się wzajemnie. Olejek zmiękcza i nawilża zarost, a także pomaga pozbyć się kołtunów, utrudniających stylizację. Z kolei balsam utrzymuje brwi w ryzach bez poczucia sztywności wosku, a masło zawarte w nim jest niezbędne w suchym lub chłodnym klimacie.
Teoretycznie można wybrać olejek lub balsam - ale nie jest to rozwiązanie dla brodaczy z klasą!
Olejek do brody zmiękcza i nawilża brodę oraz pomaga pozbyć się sęków i kołtunów, które utrudniają stylizację, a balsam do brody utrzymuje ją na miejscu bez sztywności wosku do brody.
Jak stosować?
Najlepiej niewielka ilość balsamu do brody nakładać na nią, gdy jest ciepła i wilgotna, np. po porannym prysznicu. Nabierz niewielką ilość preparatu i energicznie wcieraj go między dłońmi, aż całkowicie się rozpuści. Następnie opuszkami palców wmasuj ją w brodę ruchem w dół, upewniając się, że dociera aż do korzeni mieszków włosowych.
Zalecenie nr. 4
Kolejnym krokiem w kierunku pięknie wypielęgnowanej i eleganckiej brody jest zakup dobrej jakości grzebienia do włosów. Najlepiej w zestawie ze szczotką. Bez tego ani rusz.
Zalety posiadania grzebienia do brody:
- Doskonale sprawdzają się jako narzędzie do stylizacji.
- Czyni brodę bardziej miękką i zadbaną.
- Pomaga eliminować wrastające włoski, dzięki czemu broda rośnie szybciej.
- Czesanie nim pomaga rozprowadzić równomiernie, takie produkty jak olejki i balsamy do brody.
Najlepszym wyborem wśród grzebieni, będą te wykonane z drewna. Te dobrej jakości będą przycięte ręcznie piłą a następnie dobrze wypolerowane, co eliminuje ryzyko wystąpienia ostrych czy postrzępionych krawędzi.
Pamiętaj też, aby dopasować szerokość zębów grzebienia do gęstości i długości Twojej brody. Dla przykładu: kręcone i szorstkie brody wymagają szerszych odstępów.
Inną dobrą radą jest: jeśli trafisz w przeszkody, co większości z nas się zdarza, to nie szarp i nie ciągnij. Zamiast tego powoli i delikatnie przeczesz je; w większości przypadków nie jest to wielki problem, tylko kilka włosów, które splątały się ze sobą. Czesanie ruchem w dół rozdzieli włosy i ułatwi stylizowanie brody zgodnie z Twoim ulubionym stylem.
Zalecenie nr. 5
Ze szczotką i grzebieniem rzecz się ma podobnie jak w przypadku olejku i balsamu do brody. Niby można wybrać jedno z nich, ale jest to raczej ścieżka ku przeciętności niż olśniewającej brody.
Jakie są zalety stosowania szczotki do brody?
- Delikatnie masują skórę brody, dzięki czemu poprawiają przepływ krwi do mieszków włosowych na twarzy.
- Pomaga równomiernie rozprowadzić naturalne olejki skóry na twarzy w każdym mieszku włosowym.
- Wspiera rozplątywanie splątanych kosmyków brody,
- Stanowi niezastąpione narzędzie do stylizowania bród.
- Pomaga w codziennym czyszczeniu, usuwając luźny brud i zanieczyszczenia.
Warto wiedzieć, że najbardziej skuteczne są szczoteczki z naturalnym włosiem dzika, a takze z drewnianą ramą i rączką. To właśnie tego typu szczotka doskonale poradzi sobie z dokładnym z rozprowadzeniem naturalnych olejków,, a także jest zdecydowanie bardziej delikatne dla skóry niż ten sam produkt z tworzywa sztucznego.
Kiedy stosować?
Przede wszystkim wtedy, kiedy włosy na brodzie są suche, aby uniknąć ich wyrwania. Szczotkę do brody można stosować nawet na wczesnym etapie nawet w drugim miesiącu, ponieważ może to przyspieszyć wzrost brody.
Zalecenie nr. 6
Rozważ korzystanie z trymera. To wbrew pozorom bardzo uniwersalne narzędzie, nie tylko do strzyżenia brody, ale i również dzięki różnym końcówkom i ustawieniom długości do nadawania jej kształtu. Ponadto jeżeli posiadają akumulatorki, można zabrać je dosłownie wszędzie. W zależności od zaleceń zawartych w instrukcji, niektóre modele można użytkować nawet na wilgotnej brodzie, a dzięki zastosowaniu odpowiednich ostrzy ze stali nierdzewnej, raczej unikniesz zadrapań i podrażnień. Tylko uważaj na brodawki czy wypukłe znamiona - właśnie w takich miejscach możesz się skaleczyć używając trymera.
Jak używać trymera? Oto najważniejsze wskazówki.
- Zaczynając przygodę z trymerem, wybieraj raczej większe długości, tak aby przyzwyczaić do tego narzędzia.
- Najlepiej rozpocząć strzyżenie, gdy zarost jest pozbawiony brudu, a także w większości przypadków - kiedy jest suchy.
- Przed rozpoczęciem strzyżenia określ kształt Twojej brody.
- Nie spiesz się ze stylizowaniem brody - potrzebuje ona czasu na wzrost. Rożne partie rosną w różnym tempie np.na policzkach szybciej niż na szyi.
- Przycinaj podbródek pionowo w kierunku linii szczęki. Uzyskasz większą wyrazistość, jeśli wąsy podbródka są nieco dłuższe niż włosy na szczęce.
Zalecenie nr. 7
Załóżmy, że masz wszystko co Ci potrzeba szampon, olejek, balsam, grzebień, szczotkę...wszystkie niezbędne narzędzia wyspecjalizowane w pielęgnacji brody.
Wtedy musisz zaplanować kształt zarostu, pasujący do Twojej brody. Jeśli będzie ona nie dobrana, ludzie mogą odebrać to nawet jako wyraz niedbalstwa.
Istnieje kilka zasad, które należy przestrzegać podczas zapuszczania i pielęgnowania zarostu.
Dla kwadratowych twarzy - tutaj warto wybrać styl zarostu, który będzie jakby mniej agresywny - mężczyźni o takiej twarzy, mają szeroką szczękę i kwadratowy podbródek. Najlepiej robić to przycinając włosy krótsze po bokach, i jednocześnie pozwalając im rosnąć nieco na brodzie.
Dla owalnych twarzy - najlepiej w tym przypadku przycinaj brodę tak krótko, jak to możliwe na policzkach, w tym samym czasie dając włosom stopniowo rosnąć w miarę przesuwania się w dół szczęki do brody.
Dla twarzy ze spiczastymi podbródkami - pewni mężczyźni posiadają właśnie w ten sposób silnie zarysowany podbródek, bardziej wyraziście niż ich linia szczęki. W sytuacji w której jest Ci to na rękę, a takze pasuje do Twoich rysów, warto przycinać brodę dokładniej na boku, znacząco bliżej podbródka, aby uzyskać bardziej owalny kształt.
Dla twarzy o kształcie serca lub diamentu - osoby takie również posiadają spiczasty podbródek, tyle że zdecydowanie bardziej stopniowy. Właściwie wbrew pozorom, pasuje do niej każdy kształt brody, aczkolwiek nie zalecamy przycinania jej zbyt blisko, aby przypominała zaokrąglony lub ekstremalnie kwadratowy styl.
Dla twarzy trójkątnych - ludzie o takich kształtach, które stopniowo rozszerzają się w miarę przesuwania się w dół szczęki, co sprawia wrażenie jakby czoło stawało się węższe. Można w tej sytuacji zachować krótką i mocno przy przyciętą brodę lub dłuższą brodę z krótszymi bokami, dzięki czemu uzyskasz bardziej owalny kształt twarzy.
I kilka słów na koniec...
W razie problemów zapuszczaniem brody przede wszystkim zadbaj o zdrowy tryb życia i odpowiednia bogatą w witaminy dietę. Temat był już szerzej omówiony w tym artykule.
Oczywiście problemem może być genetyka, ale i tak nie zawadzi spróbować prawda?
Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą artykułów do brody.
Trzymajcie się i do następnego! ;-)