Któż z Nas nie chciałby mieć lśniących i przyciągających wzrok włosów? W reklamach często słyszymy, że dany produkt zapewni nam kosmyki pięknie wyglądające i pełne blasku. Jednak zwykle jest to w dużym stopniu uproszczenie. Nie ma cudownej recepty na odchudzanie poprzez zażywanie jednego preparatu - w końcu potrzeba tu przede wszystkim odpowiedniej diety jak i ćwiczeń - i tak samo jest z uzyskaniem lśniących włosów. Tu wybór odpowiedniego produktu pielęgnacyjnego to tylko zaledwie część recepty. 

W niniejszym artykule postaram się szerzej opisać drogę do oszałamiania innych blaskiem swojej fryzury ;-)

Kosmyki tracą swój naturalny blask przez niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczone środowisko czy zbyt częste stosowanie produktów do stylizacji chemicznej i termicznej. W tych warunkach dochodzi do uszkodzenia naturalnej struktury włosów, co wyraźnie odbija się także na ich zdrowiu. Ponadto produkty pielęgnacyjne, powinny być właściwie dobrane do każdego rodzaju włosów w zależności do ich potrzeb, w przeciwnym razie efekt, będzie odwrotny od zamierzonego.

Jak zatem wkroczyć na ścieżkę wiodącą do uzyskania lśniących włosów?

 

Krok 1. 

Poznaj swoje włosy. Wiem, powtarzam się, ale jest to uniwersalna rada - do zastosowania we wszystkich dziedzinach życia człowieka. Zdiagnozuj jakiego rodzaju masz włosy? Jakie są ich potrzeby? Ułatwi to zaplanowanie dla nich skutecznej kuracji i pielęgnacji 

 

Krok 2. 

Właściwa i zbilansowana dieta. Włosy potrzebują witamin. Najprościej zapewnić je wraz codziennie przyjmowanym pokarmem. Najbardziej istotne są witaminy A,B, C, E , H i D - które przydają się nie tylko dla zdrowia kosmyków, lecz także całego organizmu. 

Nie zawadzi, a nawet może pomóc spożywanie pokarmu z zawartością kwasów tłuszczowych Omega-3, znajdujących się w produktach spożywczych, takich jak jajka, łosoś i nasiona chia.

Dwa pierwsze kroki mają charakter uniwersalny i są szerzej opisane w tym artykule.

 

 

Krok 3.

 Myj włosy szamponem we właściwy sposób. Najlepszy efekt da nam dwukrotne umycie włosów szamponem. Pierwsze służy do oczyszczenia skóry głowy, a drugie działa niczym zabieg pielęgnacyjny. Ponadto nakładając szampon warto wykonać odpowiedni delikatny masaż, który pobudzi przepływ krwi do skóry głowy, pomagając również odżywić cebulki włosów. Pamiętaj jednak, że delikatność jest tutaj naprawdę wskazana, jako że mokre włosy są bardziej wrażliwe, a ich łuski otwarte.

Temperatura mycia również ma znaczenie. Nie powinna być ani za gorąca ani za zimna. Najbardziej przyjazna dla kosmyków jest tzw. letnia woda. 

Myć szamponem również nie należy zbyt często, najwyżej 2-3 razy w tygodniu, tym bardziej, że mówimy tutaj o podwójnym myciu.

 

Krok 4.

Pamiętaj też, że wiele preparatów zawiera substancje, które niestety zanieczyszczają włosy. Kosmyki niestety także zbierają brud, który miesza się z naturalnymi olejkami, co jako całość składa się na niekorzystny efekt utraty blasku we włosach.  Szczególnie to zawartość siarczanów w kosmetykach przyczynia się do matowienia i pozbawienia kosmyków naturalnych olejków, szczególnie w sytuacji gdy włosy są także poddane działaniu preparatów koloryzujących. Oprócz tego lepiej jest także unikać szamponów rozjaśniających, poniewaz one oprócz usuwania zanieczyszczeń we włosach, pozbawiają ich także korzystnych i potrzebnych substancji, w tym także równoważących pH skóry głowy, które są również odpowiedzialne za zdrowe i błyszczące kosmyki.

 

Krok 5.

Jeżeli szukasz preparatów nabłyszczających, to zwracaj uwagę na ich składniki, w przeciwnym razie uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego. Szukaj więc tych kosmetyków z zawartością olejku arganowego, które nie tylko nadadzą kosmyków więcej blasku, ale i również poprawią stan zdrowia i strukturę włosów. 

Oczywiście jak w przypadku każdych nowych preparatów, zaczytaj je testować od niewielkich ilości, aby uniknąć zatłuszczenia włosów. 

 

Krok 6.

Wybierz odpowiedniej jakości szczotę, najlepiej z włosia dzika. Uszczelniają one naskórek, co zapewnia większy połysk. Takie szczotki dzięki sztywnym włosom wyciągną naturalne olejki od nasady aż po same końce włosów.  Ponadto pomagają zwiększyć objętość cienkich włosów - więc dwa pozytywne efekty w jednym jakby w promocji. 

Oczywiście warto się upewnić, czy firma produkująca takie szczotki, pozyskuje je we właściwy sposób przyczyniając się do zbędnego cierpienia zwierząt. 

My ze swej strony polecamy m.in szczotki z włosiem dzika znajdujące się w naszym sklepie pod tym linkiem.

Krok 7.

Alternatywą lub uzupełnienie kroku 6. jest zastosowanie nawilżającej odżywki bez spłukiwania. To nie tylko natychmiast zmiękcza włosy, ale pomoże pielęgnować pasemka i sprawi, że z czasem staną się zdrowsze.

Zwróć jednak uwagę czy, że używasz rzeczywistej odżywki bez spłukiwania, a nie odżywkę pod prysznic we włosach. To jeden z głównych błędów, jakie popełniają ludzie, ponieważ odżywki pod prysznic mogą zawierać składniki (takie jak białka), które nie powinny pozostać na włosach przez zbyt długi czas, ponieważ może to powodować ich pękanie. 

 

Krok 8.

Jeśli często stosujesz kuracje termiczne np. do prostowania włosów, pomyśl o ochronie kosmyków przed bardzo wysokimi temperaturami. Warto rozejrzeć się za preparatami chroniącymi przed negatywnymi skutkami zabiegów termicznych, tak aby uniknąć uszkodzeń kosmyków, a także utraty przez nie żywotności i koloru. 

Nie zawadzi także, chronić włosy przed nadmierną ekspozycją na promienie ultrafioletowe, choćby nosząc kapelusz w gorące, słoneczne dni. Krok 9.

Noc jest właściwą porą na regenerację organizmu. Dotyczy to także włosów. Od czasu do czasu (nie codziennie!) nakrycie na nie odżywczej maski na noc, zabezpieczając oczywiście pościel ręcznikiem, sprawi, że wymarzony efekt błyszczących i zdrowych włosów zostanie przez Ciebie stosunkowo szybko osiągnięty.

Ponadto warto także, używać jedwabnej pościeli, która nie przeciera zbytnio kosmyków w przeciwieństwie do tradycyjnych podszewek. W ten sposób unikniesz uszkodzeń włosów, które mogłyby doprowadzić do ich łamliwości. Tyle na dziś. Tytułem zakończenia: przy odrobinie wysiłku możecie kogoś olśnić pięknem swoich włosów. Może nawet dosłownie ;-)