Część z nas boryka się z problemem suchych włosów. Mimo, iż nie są tożsame z włosami zniszczonymi, to są podatne na łamanie i wypadanie. Takie kosmyki są trudne w stylizacji, po myciu puszą się i elektryzują, a w dodatku ich końcówki często ulegają rozdwojeniu.

Zatem oczywiste jest, aby w tego rodzaju włosach, dbać o odpowiedni poziom nawilżenia, a także o zapobieganie przesuszeniu.


Przyczyny takiego stanu rzeczy są rozmaite. Mogą to być indywidualne skłonności do przesuszania się włosów, wpływ środowiska czy po prostu niewłaściwa pielęgnacja lub dieta. Dla uproszczenia przyczyny braku odpowiedniego nawilżenia włosów podsumuję w punktach:

  1. Zbyt częste mycie głowy.
  2. Czynniki środowiskowe (suche powietrze, klimatyzacja, zbyt długi okres przebywania na “pełnym” słońcu).
  3. Zbyt częste zabiegi koloryzacji i rozjaśniania włosów.
  4. Zbyt częste zabiegi stylizacji, wykorzystujące wysoką temperaturę, takie jak kręcenie, prostowanie czy suszenie. 
  5. Niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów. 
  6. Niewystarczająca ilość witamin A, E, kwasów Omega-3 i kwasów tłuszczowych w codziennej diecie.

Czyli zarówno Twoja rutyna pielęgnacyjna, dieta jak i zestaw kosmetyków powinien być dobrany pod Twój rodzaj włosów. 

 

Zatem sformułujmy zalecenia dla tego typu włosów, celem utrzymania ich właściwego poziomu nawilżenia. 

 

Rada nr. 1

Zaczynamy od nieco filozoficznego podejścia. Poznajemy siebie. A ściślej mówiąc swoje włosy. Jakie są? Czego naprawdę potrzebują? Jaka jest ich zdolność do wchłaniania wody? 

Innym sposobem sprawdzenia tej właściwości włosów tzw. porowatości jest umieszczenie pasma włosów bez produktu w przezroczystej filiżance wody i obserwacja. Jeśli twoje włosy opadają, oznacza to, że twoje skórki są uniesione i masz włosy o wysokiej porowatości. Ale jeśli twoje włosy unoszą się do góry i pozostają tam, oznacza to po prostu, że twoje pory są szczelnie zamknięte i masz loki o niskiej porowatości. Jeśli twoje pasma opadną gdzieś pośrodku, porowatość włosów jest normalna. Znajomość zdolności włosów do wchłaniania wilgoci pomaga dowiedzieć się, które produkty będą najlepsze dla twoich kosmyków.

 

Rada nr. 2 

Nawilżaj cały organizm. Pij 6-8 szklanek wody każdego dnia. Spryskaj włosy wodą każdego dnia obowiązkowo przed ich rozczesywaniem, a w szczególności ich końcówki. 

 

Rada nr. 3

Dobierz odpowiednio lekki szampon bez siarczanów oraz skomponuj go w Twoją rutynę pielęgnacyjną razem z dobrą odżywką. 

Każdorazowo po umyciu włosów szamponem dobrze jest głęboko nawilżyć poprzez ich kondycjonowanie, jako sposób na dodanie wilgoci z powrotem do łusek naszych kosmyków. Głębokie odżywianie naturalnych włosów pomaga zapobiegać ich zniszczeniu, wysuszeniu czy matowieniu i przywraca naturalny połysk. Upewnij się, że głęboko odżywiasz swoje naturalne włosy przynajmniej raz w tygodniu.

 

Rada nr. 4

Nie myj codziennie swoich włosów. Szczególnie jeśli masz tzw. suche włosy. Zbyt częste ich mycie w gruncie rzeczy paradoksalnie jeszcze bardziej wysusza kosmyki. Bardziej zdrowe jest mycie włosów 2 - 3 razy w tygodniu.

 

Rada nr. 5

Także kupując krem nawilżający powinniśmy wybrać ten wytworzony na bazie wody. To oczywiste, iż woda jest głównym czynnikiem nawilżającym. Logicznym zatem jest by produkt nawilżający składał się przede wszystkim z wody.

 

Rada nr. 6 

Zadbaj o właściwe olejowanie włosów, aby zapewnić ich odpowiednie nawilżenie. Wyjątkiem są jednak osoby, które mają skórę głowy ze skłonnościami do przetłuszczania się. Jednakże w sytuacji kiedy nasza skóra głowy nie produkuje wystarczającej ilości sebum, dodanie odrobiny oleju jest krokiem koniecznym. Szczególnie godne polecenia są takie oleje jak: olej rycynowy, oliwa z oliwek czy olej kokosowy. Pamiętaj jednak o dwóch istotnych rzeczach, Po pierwsze nie stosuj olejowania każdego dnia. Po drugie olejowanie to nie jest typowe nawilżanie kosmyków, przed nałożeniem oleju należy więc nałożyć lekką mgiełkę na bazie wody na skórę głowy, aby zapewnić odpowiedni poziom wilgoci we włosach. Dzięki zastosowaniu się do tej rady włosy nie tylko powinny stać się mniej przesuszone, ale także nabiorą bardziej zdrowego wyglądu oraz blasku.

Pamiętaj jednak, że woda jest też bardzo ważnym sposobem wchłaniania wilgoci do twoich włosów, a olej działa jak uszczelniacz, zatrzymując wilgoć w twoich naturalnych włosach. Połączenie olejku i wody sprawia, że ​​twoje włosy są bardzo nawilżone i nawilżone podczas codziennego stosowania.

 

Rada nr. 7

Nawilż swoje włosy za pomocą substancji aktywnych zawartych w niektórych olejach lub masłach, zamykających łuski włosów. Jest to bardzo ważny krok w celu zapobiegania utracie wilgoci z włosów, a także zapewniających wygładzenie i miękkość wałków włosowych 

 

Rada nr. 8

Używaj satynowych poduszek i poszewek. Bawełniany materiał wpływa niekorzystnie na włosy, uszkadzając je lub powodując rozdwajanie się końcówek, a przede wszystkim doprowadza do utraty wilgoci z kosmyków. W konsekwencji stają się one bardziej suche i matowe. Dlatego zalecana jest satyna, która uniemożliwia wydostawanie się wilgoci z włosów.

 

Rada nr. 9 

Staraj się jak najrzadziej stylizować swoje naturalne włosy. Zarówno wysoka temperatura jak i produkty do stylizacji włosów stosowane zbyt często mogą powodować wysuszenie skóry głowy i nadmierne obciążanie kosmyków. Warto od czasu do czasu robić sobie swoiste wakacje dla włosów, nosząc fryzury nie wymagające podejmowania dużych ingerencji stylistycznych. 

 

Rada nr. 10

Jeśli możesz daj wyschnąć samoistnie Twoim włosom po myciu na powietrzu.

 

Rada nr. 11

Regularnie podcinaj końcówki włosów, aby uniknąć ich rozdwajania się. Jest to naturalna konsekwencja słabo nawilżonych kosmyków, wynik ich suchości i łamliwości.

 

Rada nr. 12

Chroń Twoje włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak promieniowanie ultrafioletowe w upalne dni, zakładając czapkę lu spryskując produktem ochronnym przed UV. podobnie postępuj także w chłodniejsze dni, nosząc czapkę lub kaptur, aby włosy nie wysychały. Jeśli idziesz pływać na basenie, nałóż na włosy bogaty krem ​​kondycjonujący i załóż czepek pływacki, aby włosy nie wyschły w chlorowanej wodzie. W tym trudnym zimniejszym okresie nie zawadzi także zastosować głęboko nawilżającą odżywkę.

 

Rada nr. 13

Zlikwiduj u siebie się nawyk ciągłego dotykania włosów. Mimo iż przyjemne i kojące, może spowodować, iż włosy szybciej wyschną. Po prostu trzymają rączki z dala od kosmyków.

 


Ups, wyszło 13 rad. Oby ta liczba okazała się szczęśliwa ;-) 

Pozostaje zatem kończyć mając nadzieję, że tegoroczne lato będzie wspaniałą okazją nie tylko do pochwalenia się swoimi włosami, ale i do wypoczynku. No i dużo zdrowia życzę! ;-)