Szampon jest podstawowym i niezbędnym środkiem do pielęgnacji włosów. Dlatego jego wybór jest kluczowy dla stanu zdrowia i witalności naszych kosmyków. Nie jest tak, że można wziąć z półki sklepowej pierwszy lepszy z zamkniętymi oczami. Nawet marka, choć ma znaczenie - nie jest gwarantem, że dany produkt będzie najlepiej służył Twoim włosom.

Od czego zatem, zacząć?

Najlepiej od początku, jak żartują nauczyciele z dużym stażem. Są podstawowe 3 kroki:

Krok 1. 

Poznaj swoje włosy. Jakie one są? Normalne, suche, zniszczone czy przetłuszczające się? Musisz koniecznie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Szczerze. Oszukiwanie siebie znacznie utrudnia dobór odpowiedniego produktu, a tym samym skuteczną pielęgnację włosów. 

Krok 2. 

Zdobądź wiedzę. Jakie składniki i komponenty służą Twoim włosom. Które mają skuteczne działanie?. Czytaj etykiety szamponów. To bardzo istotne, by wiedzieć, jaka jest ich zawartość i czy służy ona twoim włosom. 

Krok 3.

Zaplanuj i zacznij swoją kurację, nie zapominając, że choć szampon to najważniejszy produkt pielęgnacyjny, nie powinien być jedyny. Przykładowo ważna jest także, odżywka, o czym można przeczytać tutaj (Link.) https://blog.idealhair.pl/index.php/29-po-co-nam-odzywki-do-wlosow

 

Zatem skoro z grubsza znamy plan to możemy przejść do omówienia rodzajów włosów. 

Normalne - czyli z idealną równowagą między oleistoscia a suchością. Nie są zbyt delikatne ani puszące się. Niczym Ziemia na swej orbicie w odpowiedniej odległości od słońca - nie za blisko ani daleko. Tu trzeba się trochę naszukać, ponieważ koncerny tworzą dużo szamponów specjalizujących się w określonych rodzajach włosów. 

Przetłuszczające się - zwykle wynika to z nadmiaru sebum lub z pozostałości po ciężkich woskowych i tłustych pozostałości. Dopasowany szampon powinien posiadać formułę, umożliwiającą ich likwidowanie. Powinny zawierać kwas salicynowy lub/i siarczany, aby usuwały brud i oleje. Lista składników powinna być krótsza niż na preparatach do włosów normalnych, tak by preparat nie “odkładał” niczego na włosach.

Cienkie - Dla takich kosmyków bardzo istotne jest odnalezienie polimerów, takich jak “quats” (polyquaternium 7 lub 10). Pogrubią i wzmocnią one włosy.Tego typu szampony będą bardziej obfitować w tzw. błonki, takie jak zhydrolizowane białko pszenicy oraz PG- propylo silanotriol, zwiększające średnicę trzonów włosów. 

Kręcone - w przypadku tego rodzaju włosów, potrzeba oprócz odpowiedniego szamponu i odżywki. Pomogą Ci wtedy w opanowaniu niesfornych włosów oraz nawilżą i wygładzą Twoje kosmyki. Odżywka z odrobiną łagodnych składników czynnych, które pomagają w usuwaniu brudu

Zniszczone - bez względu na przyczynę złego stanu Twoich włosów, czy są odwodnione czy po zabiegach termicznych, to potrzebują one przede wszystkim formulę nawilżającą. Oraz właściwe składniki jak: dimetikon, cyklometikonoliquaternium, chlorek hydroksypropylotrimoniowy guaru lub chlorek hydroksyetylodimoniowy , które poprawiają elastyczność włosów, nadjąc im odpowiednia miekkość i połysk przez co wyglądają zdrowiej.

 

No i jak ? Nie było łatwo nie brakuję dziwnych nazw substancji, prawda? Tak, to już jest świat jest skomplikowany i nie unikniemy konieczności myślenia i podejmowania odpowiednich decyzji.  Najważniejsze, żeby pamiętać, że każdy produkt do pielęgnacji włosów musi być dopasowany pod Twój rodzaj włosów.  

Trzymajcie się!