Czasy są ciężkie, więc proponuję zrobić sobie przerwę od artykułów na temat pielęgnacji i zapoznać się z ciekawostkami o włosach, podanych w lekkim tonie. Tak na rozluźnienie, w celu zdobycia wiedzy do zabłyśnięcia w towarzystwie czy po prostu ku zaspokojenia własnej ciekawości. Dzisiaj nawet wiedza w wąskich dziedzinach potrafi zaskakiwać. Więc nie myśl, że wiesz wszystko o włosach. Po prostu sprawdź czytając niniejszy artykuł ;-)

Może być humorystycznie, więc zalecany jest dystans do świata i rozmaitych idei.


Zaczniemy od ciekawostek znalezionych w sieci, które można przypisać do  kategorii “wiedza bezużyteczna, ale do zabłyśnięcia w towarzystwie”.

 

Ciekawostka nr. 1

Kosmyki włosów podobnie jak rogi i kopyta zwierząt kopytnych, a także pazury, pióra i dzioby ptaków składają się z keratyny. 

 

Ciekawostka nr. 2 

Najczęściej spotykanym kolorem włosów jest czarny. Naturalny blond występuje zaledwie u 2 % populacji, a jeszcze rzadszy rudy u 1 %, co stawia oba kolory w sytuacji zagrożonych wyginięciem ;-)

 

Ciekawostka nr. 3

Dobra wiadomość dla osób walczących o równouprawnienie. Macie kolejny argument potwierdzający równość kobiet i mężczyzn. Włosy u obydwu płci mają identyczny skład! Swoją drugą zła wiadomość jest taka, że to jedna z nielicznych częsci ciałą gatunku homo sapiens, po którym można określić płeć.

 

Ciekawostka nr. 4

Twoje włosy to zombii! Rosną, mogą się ruszać i są martwe. No może za wyjątkiem tych znajdujących się w naskórku skóry głowy. 

 

Ciekawostka nr. 5 

Włosy są pełne pierwiastków:  składają się głównie z węgla (50%), tlenu (21%) i azotu (17%). Ponadto można znaleźć w mniejszych ilościach także wodór (6%) i siarkę (5 %). Zaiste istna kopalnia cennych surowców.

 

Ciekawostka nr. 6

Zjawisko tzw. gęsiej skórki z strachu lub zimna jest wynikiem kurczenia się mieszków włosowych, będących wynikiem zwijania się włosów wraz otaczającą je skórą. 

 

Ciekawostka nr. 7 

Za wyjątkiem dłoni, podeszew, stóp, warg, powiek oraz błon śluzowych - włosy mogą rosnąć wszędzie. Choć pewnie wolelibyśmy by w niektórych miejscach nie rosły. Z drugiej strony lepiej ostrożnie ferować tego typu wyroków. Takie włosy w nosie, pełnią ważne funkcje przy filtracji powietrza, zapobiegając przedostaniu się niewielkich ciał obcych. Raczej nie w sensie pozaziemskiego, życia tylko pyłków, mikroelementów czy nawet drobnoustrojów. Chociaż kto wie…

 

Ciekawostka nr. 8

Kolorowanie włosów stało się współcześnie bardzo popularne. W 2015 roku około 75 % kobiet farbowało swoje włosy. 65 lat wcześniej, czyli w 1950 była to wielkość z rzędu około 7 %. 

 

Ciekawostka nr. 9

Skoro o statystykach mowa. To teraz trochę demotywujący fakt (a może motywujący). Przeciętna kobieta spędza około godzinę i 53 minuty na układaniu włosów tygodniowo. Czyli przed ukończeniem 65 roku życia, spędzi 7 miesięcy na myciu, suszeniu i stylizacji włosów. Coś czuję, że te wartości są jakoś zaniżone… ;-) Ale to kolejny powód by doceniać dbające o siebie kobiety, prawda? 

 

Ciekawostka nr. 10

W czasach wiktoriańskich kosmyki włosów były używane jak biżuteria. Rozni ludzie nosili broszki, wykonane z zagubionych włosów, w tym te należące do ich bliskich, jako pewien specyficzny rodzaj hołdu. Hmm, pewnie stąd inspiracja by krasnolud Gimli poprosił o pukiel włosów, królową elfów Galadrielę we “Władcy Pierścieni” Tolkiena…

 

Ciekawostka nr. 11

Podobno w starożytnym Rzymie, kobiety farbowały blond włosy gnojowica. Hmm, chyba lepiej pozostać przy współczesnych farbach.,, ;-)

 

Wiecie, że możecie je znaleźć w naszym sklepie pod tym linkiem ? ;-)

 

Ciekawostka nr. 12

Podobno 90 % Japończyków myje włosy dwa razy dziennie, tak samo 80 % Amerykanów. Tylko 25 % Europejczyków myje codziennie. Czyżby ktoś coś sugerował…

 

Ciekawostka nr. 13

Nasze włosy cały czas rosną. Choć w nierównym tempie. 90% z nich rośnie właśnie teraz w tym momencie, a pozostałe 10 % robi sobie przerwę.

 

Ciekawostka nr. 14

Człowiek ma przeciętnie w przedziale 100 000 - 150 000 pasm włosów.  Więc jeśli straciłaś lub straciłeś 40, góra 150… nie ma co się przejmować. Wciąż trochę Ci ich zostało! ;-)

 

Ciekawostka nr. 15

Obok szpiku włosy są jedną z najszybciej rozwijających się tkanek w ciele człowieka.I tyle na dziś w następnym artykule będzie o ciekawostkach, w kategorii “które mogą Ci się przydać, a moze nawet uratować życie” ;-) Trzymajcie się ciepło!