Jeżeli to czytasz, prawdopodobnie oznacza to, iż zależy Ci na dbaniu o Twoje włosy. Zresztą kto nie chciałby, aby jego włosy wyglądały na piękne, mocne i zdrowe?

To oczywiste, że szukamy wciąż najlepszych sposobów, aby utrzymać nasze kosmyki w jak najlepszej kondycji.

Podobno człowiek najlepiej uczy się na błędach. Dlatego nie należy się ich bać. 

Jednakże bez wyciągnięcia z nich lekcji, skazujemy się na tkwienie w nich i życie z nieprzyjemnymi konsekwencjami, których można by uniknąć. 

 

Zatem jakich błędów należy unikać przy pielęgnacji włosów?


Poniżej przedstawię 10 najczęściej popełnianych błędów przy pielęgnacji włosów. Kolejność jest przypadkowa.


Błąd nr. 1 Nieprawidłowości podczas czesania się

Ten niefortunny zabieg ma na celu zwiększenie objętości cienkich włosów. W ostateczności jest to czynność nawet dopuszczalna, o ile jest stosowana rzadko i w wyjątkowych sytuacjach. Przy częstym czesaniu takim sposobem, kosmyki włosów, a w szczególności ich łuski zaczynają się łamać, co w oczywisty sposób prowadzi do ich zniszczenia. 

Lepiej w ogóle zaniechać takiego działania.

Inny błąd to zbyt gwałtowne rozczesywanie włosów. Właściwym postępowaniem są powolne, delikatne ruchy, bez nadmiernego rozciągania pasm. Warto tutaj pamiętać o dobrej jakości grzebieniu, najlepiej o szeroko rozmieszczonych zębach.


Błąd nr. 2 Zabiegi powodujące szok termiczny u włosów, czyli mieszanie zimnego z gorącym

Przykładem takiego niefortunnego postępowania jest stosowanie zabiegu rozgrzana prostownicą na mokre  i chłodne włosy. Konsekwencje takich czynności będą prowadzić do osłabienia kosmyków włosów, jeszcze bardziej rozbijając ich strukturę. Pamiętaj: należy kategorycznie  dobrze wysuszyć włosy przed wykonywaniem jakichkolwiek tego typu termicznych zabiegów stylizacyjnych.

 

Błąd nr. 3 Niepoprawne nakładanie odżywki

W większości przypadków odżywki należy nakładać tylko na końcówki włosów. Aczkolwiek dobrze jest aby od czasu do czasu kondycjonować również włosy u ich korzeni, celem uniknięcia pękania mieszków włosowych prowadzącej do łamliwości kosmyków.

Błędem jest także pójście w druga stronę nie stosowanie odżywek w ogóle. Po prostu postępuj zgodnie z zaleceniami instrukcji. Nie zmywaj jej także zbyt szybko. Średni zalecany czas trzymania odżywki na włosach to ok. 10 minut.


Błąd nr. 4 Brak obcinania rozdwojonych końcówek

Pewnie trudno Ci się do tego przyzwyczaić, ale rozdwojony włos to włos już stracony. Na przypadłość rozdwajania się końcówek trudno zaradzić, ale są dwa podstawowe sposoby.

Po pierwsze regularne przycinanie końcówek włosów.

Po drugie regularne stosowanie oleju arganowego, na rozdwojone końcówki, aby je zmiękczyć.

 

Polecamy produkty z zawartością marokańskiego olejku arganowego np. Morocconoil Treatment. 


Błąd nr. 5 Szczotkowanie włosów na mokro

Dosyć często popełniany błąd. Nie rób tego, jeśli chcesz przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów. Mokre włosy są zlepione, a ich szczotkowanie powoduje dalsze uszkodzenia korzeni i wypadanie włosów.

 

Błąd nr. 6 Nie szczotkowanie włosów od początku do końca

Lepiej przyjąć do wiadomości, iż nazbyt częste szczotkowanie powoduje znaczące uszkodzenia mieszków włosowych. Zaleca się szczotkowanie nie częściej niż raz lub dwa razy dziennie, dobrej jakości pędzlem. 

Z drugiej strony jednak szczotkowanie włosów na całej długości, nadaje im większego połysku. Ponadto poprawia to krążenie, a także stymuluje porost włosów, czyniąc je bardziej zdrowymi. Dla wzmocnienia pozytywnego efektu warto wykorzystać naturalne oleje na skórze głowy, a także zaczynać szczotkowanie od korzeni.

 

Błąd nr. 7 Zbyt częste mycie włosów

Za częste mycie z zbyt dużą ilością szamponu bywa zabójcze dla włosów. Prowadzi to do pozbawienia ze skóry głowy oraz z włosów niezbędnych naturalnych tłuszczy, stanowiących swoistą barierę ochronną, przez co kosmyki tracą swoją wilgoć. Efekt końcowy okazuje się wtedy przeciwny do zamierzonego: włosy stają się suche, łamliwe i częściej wypadają.

Pamiętaj, że główny zadaniem szamponu jest oczyszczenie skóry głowy z brudu, potu, łupieżu oraz z NADMIARU naturalnego tłuszczu - jeżeli taka sytuacja występuje.

Wbrew pozorom mycie 2-3 razy w tygodniu powinno wystarczyć dla większości rodzajów włosów. W przypadku gdy często ćwiczysz lub same się nadmiernie przetłuszczają, można je myć co drugi dzień, 


Błąd nr. 8 Używanie zbyt szorstkich ręczników

Używanie szorstkich ręczników uszkadza łuski włosów, sprawiając, że stają się suche i zaczynają się puszyć. W konsekwencji takich działań włosy tracą swój połysk.

Dlatego zalecane jest, aby suszyć włosy z pomocą miękkich ręczników. 


Błąd nr. 9 Sprayowanie włosów przed ich stylizacją

To dosyć powszechny błąd, najczęściej wynikający z niewiedzy. Właściwym krokiem jest zaczęcie od stylizacji, aby uniknąć spalania alkoholu zawartego w lakierach do włosów w wyniku wysokich temperatur stylizacyjnych.

 

Błąd nr. 10 Zbyt wysokie temperatury podczas zabiegów

 Nadmiar ciepłą uszkadza włosy, wieć zbyt częste ich poddawanie zabiegom termicznym, znacznie je obciąża. Może to zapoczątkować proces ich częstszego wypadania.

Jeżeli musisz wykonywać zabiegi z wysoką temperatura, zastosuj środki ochrony termicznej.

Nie używaj też suszarki na wilgotnych kosmykach włosów. W przeciwnym wypadku staną się one suche i zniszczone. Zdecydowanie lepiej jest przedtem usunąć palcami nadmiar wilgoci. Lub poczekaj, aż same wyschną, np. na słońcu.

Także mycie ciepła wodą, a nie gorącą jest o wiele korzystniejsze dla włosów.


I końcowe dwa “gratisowe” błędy - 

 

Błąd nr. 11 Nadużywanie kosmetyków

Pamiętajcie także o starym powiedzeniu: “namiar jest gorszy od niedosytu”, co w przypadku kosmetyków doskonale się sprawdza.

 

Błąd nr.12 Bylejakość bardziej szkodzi niż pomaga

Wybieranie kosmetyków “gorszego sortu”, tj. zawierające szkodliwe substancje jak SLS, SLES, a także mniej znanych jak: dietanoloamina (DEA), monoetanoloamina (MEA), triethanolmine (TEA) nie prowadzi do poprawy stanu zdrowia naszych włosów. Raczej w dłuższej perspektywie uszkadza włosy. 

Zapraszamy do zapoznania się z oferta naszego sklepu idealhair.pl

Cóż mogę więcej powiedzieć? Wystrzegajcie się wyżej wymienionych błędów. Dbajcie o włosy najlepiej jak potraficie.