Pozbawieni dostępu do zamkniętych z powodu pandemii salonów fryzjerskich, niektóre osoby z przerażeniem patrzą na coraz wyraźniejsze odrosty wypierające nasz ulubiony kolor naszą naturalną barwą. Może i są poważniejsze problemy na świecie, ale czyż nie powiększa to i tak stresu w jakim żyjemy w dzisiejszej rzeczywistości? Zrobienie porządku z własną fryzurą wydaje się dobrym pomysłem na choć częściowe przywrócenie wrażenia normalności i na pomoc w utrzymaniu równowagi psychicznej. 

Nie musisz jednak czekać na aż ustaną restrykcje i Twój stylista wróci do pracy…  możesz zająć się tym samodzielnie. Bo nie polecam korzystania z czarnego rynku ;-)

Z drugiej strony warto do zabiegu koloryzacji w domowym zaciszu się należycie przygotować, aby uniknąć fatalnych w skutkach błędów, których naprawienie będzie wymagało długiej kuracji regenerującej dla naszych włosów. Dlatego ten artykuł będzie dość obszerny. 

Pierwsza część będzie dotyczyć ogólnych rad i zasad koloryzacji domowej, a druga dotknie tematu jak to powinno wyglądać krok po kroku. 

 

Część I: 9 rad dotyczących koloryzacji włosów 

 

Rada nr. 1zacznij od zgłębienia tematu. Poczytaj uważnie niniejszy artykuł, ewentualnie jeszcze kilka innych. Zapytaj swojego stylistę lub znajomych o rady w zakresie samodzielnej koloryzacji w warunkach domowych. Masz wtedy znacznie większą szansę na uniknięcie błędów. Koniecznie zapoznaj się również z zaleceniami zawartymi w instrukcji preparatu. Nie polecam w obecnej sytuacji bawić się w wolną amerykankę.

Rada nr. 2 - dobierz ostrożnie odpowiedni produkt. Naturalnym wyborem jest kontynuowanie stosowania tego samego preparatu, jaki stosowany był przez Ciebie do tej pory. Nie zalecam też kupowania farby w kiosku.  Jeżeli już jednak wybieramy z pewnych względów inny kosmetyk do koloryzacji (np. z powodu braku dostępu do naszego profesjonalnego kosmetyku, braku w towarach itd.), Skorzystaj z wyspecjalizowanych sklepów i zamów odpowiedni profesjonalny kosmetyk, delikatny dla struktury włosów oraz zawierający pigmenty równo przykrywające włosy. Najlepiej także unikać preparatów dających ciepłe i złote  odcienie do domowych poprawek. Zamiast tego zaleca się raczej odcienie neutralne i popielate. 

Rada nr. 3 - nie zapomnij o dobrej jakości oksydant do farby.

Rada nr. 4 - skoro już o wyborze koloru mowa, postaw na jednolity kolor. Z efektami skomplikowanych eksperymentów na włosach będziesz żyć dłuższy czas, więc chyba lepiej tego uniknąć? ;-) Nie zmieniaj drastycznie kolorów np. z szatynki na blondynkę. Taka odmiana wymaga kilkuetapowego rozjaśniania i tonowania włosów, a z tym najlepiej poczekać na otwarcie salonów fryzjerskich.

Rada nr. 5 - przygotuj się do wykonywania zabiegu krok po kroku wg. instrukcji. Staraj się uniknąć tak podstawowego błędu jak np. w zbyt wczesne spłukanie farby w wyniku zaniepokojenia, że kolor wygląda na inny od oczekiwanego. To normalne, iż podczas procesu utleniania. Finalny efekt ukaże się dopiero po odpowiednim odczekaniu, a następnie po spłukaniu we właściwym momencie. 

Rada nr. 6 - nie rezygnuj z testu uczuleniowego. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od zaoszczędzenia odrobiny czasu. Na około 48 godzin przed koloryzacją przygotuj niewielka ilość zmieszanej farbyj i nałóż na 20 minut na wewnętrzne zgięcie łokcia, Obserwuj czy występuje jakaś reakcja uczuleniowa, jak: zaczerwienienie, swędzenie itd. Jeśli tak, zmień preparat farby na inny. Nie ma sensu narażać całej Twojej skóry głowy na niepotrzebne i nieprzyjemne konsekwencje. 

Rada nr. 7 - nie warto korzystać z resztek farby niewykorzystanej podczas poprzedniej koloryzacji.  Dla dobra i zdrowia naszych kosmyków. 

Rada nr. 8 - zapewnij sobie i Twojemu otoczeniu ochronę przed zabrudzeniami. Można nie tylko zafarbować sobie czoło, szyje lub inny kawałek ciała. Podobne straty można ponieść na ubraniach i sprzętach gospodarstwa domowego. Dobrze jest zabezpieczyć się wysmarowaniem wazeliną czoła, szyi, karku, dzięki czemu farba powinna zmyć się bez śladów. W innych przypadkach nie czekaj na ukończenie kolorowania i spłukanie farby, tylko od razu zmyj specjalną chusteczką lub płynem do usuwania farby. 

Rada nr. 9 - dobrze spłukaj  we właściwy sposób. 

  1. Zwilż włosy zanim spłuczesz.
  2. Masuj delikatnie do momentu spienienia się mieszanki koloryzującej. Powinno potrwać to kilka minut, a da nam efekt wzmocnienia koloru i ułatwi zmycie farby.
  3. Płucz tak długo, aż woda z włosów będzie czysta. 
  4. Ręcznikiem osusz wilgotne włosy. 
  5. Nałóż odżywkę, która ma za zadanie regenerację i nawilżenie włosów po zabiegu.

 

Część II: Koloryzacja krok po kroku

 

Przeprowadź metodycznie krok po kroku zabieg. Skrupulatność i cierpliwość jest tutaj wskazana tak, aby było możliwe osiągnięcie celu jakim są piękne włosy o trwałym i intensywnym kolorze, pełne blasku i niezniszczone.

1) Jak możecie pamiętać z rady nr. 6 na dwa dni przed przed zmianą koloru, sprawdzamy reakcję naszej skóry w zgięciu łokcia na mieszankę kolorują powstałą z preparatu. Nie należy tego punktu pomijać, nawet jeżeli stosujemy ciagle tę sama farbę. Zawsze może się zdarzyć, że producent w jakiś sposób wzbogaci formułę o nowe składniki, które mogą przyczynić się do reakcji uczuleniowej jak zaczerwienienie, swędzenie czy wysypka. Po 48 godzinach mamy zdecydowanie większą pewność, iż obejdzie się bez takich atrakcji.

2) Przed wykonaniem właściwego zabiegu koloryzacji, należy przygotować odpowiednio nasze włosy. Zacząć od pokrycia włosów cienką warstwą sebum, która ma za zadanie zabezpieczyć przed działaniem farby. Zamiast myć takie włosy przed nałożeniem mieszanki z preparatu, należy starannie wyszczotkować włosy. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się kurzu i pozostałości po innych kosmetykach, ale i również dokładnie rozprowadzamy sebum na całej długości włosa. Wyjątek od tej zasady występuje jednak w przypadku, gdy włosy są bardzo brudne, wtedy przed przystąpieniem do tego punkty należy dokładnie umyć i wysuszyć włosy, aczkolwiek występuje to raczej rzadko przy regularnej pielęgnacji włosów.  Po etapie dokładnego rozczesanie, kiedy włosy staja się suche, należy podzielić kosmyki na 4 sekcje. Robimy to  poprzez utworzenie pierwszego przedziałka na środku głowy, począwszy od czoła skończywszy na karku oraz drugiego od jednego ucha do drugiego. Oczywiście każdą sekcji spinamy tzw. żabką, czyli spinką.

 3) Przygotowujemy narzędzia: 

  - aplikator, przygotowany przez producenta lub miseczka (plastikowa, szklana lub ceramiczna),

  - podkładka pod miseczkę do ochrony blatu przed farbą, 

  - pędzelek z trzonkiem do mieszania i rozprowadzania farby po włosach, 

  - mieszankę farby, z kremu kolorujacego i kremu utleniającego,

  - odżywkę, (zazwyczaj dodawanej do farby),

  - rękawiczki ochronne.

4) Zakładamy rękawiczki, aby chronić skórę rąk do momentu, w którym dokładnie zmywamy farbę z włosów. Następnie ramiona zakrywamy foliową pelerynką lub ręcznikiem, celem zapobiegnięcia kontaktu farby z ubraniami. Potem stosujemy emolientowy krem na skórę przy linii włosów, tak aby ją pokryć cienką warstwą

5) Przygotowujemy farbę, czyli dokładnie mieszamy we właściwej i zalecanej proporcji w instrukcji produktu kremy: koloryzujący z utleniającym, do czasu aż powstanie mieszanka o jednolitej konsystencji. Ponieważ tak zmiksować farba szybko traci swoje właściwości należy przygotować ją na dwa razy, pierwsza część na odrosty, natomiast druga na końcówki włosów. Oczywiście jak w radzie nr. 7: niewykorzystaną farbę należy po prostu wyrzucić. 

6) Po podzieleniu na sekcje zabieramy się za rozprowadzenie mieszanki na włosach zaczynając od odrostów (ponieważ są najmłodsze i najzdrowsze). Włosy dokładnie i równomiernie pokrywamy pędzlem niewielką ilością mieszanki koloryzującej. Zaczynamy od włosów nad karkiem. potem wokół uszu, a następnie na czubku głowy kończąc. W przypadku gdy mamy włosy siwe, powinniśmy zaczynać od miejsca, gdzie tej siwizny jest najwięcej. 

7) Po nałożeniu farby nie związujemy włosów ani nie przykrywamy folią, tylko czekamy określony w instrukcji preparatu czas, zwykle około 20 minut. Po czym rozprowadzamy farbę na końcówkach kosmyków, i znowu czekamy, tym razem około 10 minut. Warto jednak wiedzieć, iż trochę inaczej to wygląda w przypadku farbowania włosów naturalnych, rozprowadzamy mieszankę od razu na odrostach i końcówkach, potem zostawiamy na 30 minut, zanim ją zmyjemy. Czas pozostawienia farby powinien być liczony od momentu jej założenia w na włosach, a w przypadku regularnego koloryzowania od osobno od nałożenia na odrosty i końcówki. W żadnym wypadku nie należy wydłużać trzymania farby na włosach, bardziej niż jest to opisane w instrukcji. Po upływie tego czasu preparat koloryzujący traci swoje właściwości i możemy włosom już tylko zaszkodzić. 

8) I w końcu przechodzimy do finalnego etapu: zmywania farby. Przed dokładnym spłukaniem lekko zwilżamy włosy, a następnie delikatnie masujemy kilka minut do momentu powstania piany. Dwie do trzech minut powinno wystarczyć do uzyskania lepszego efektu koloryzacji, a także ułatwienia procesu spłukania farby. Później masując skórę głowy i odchylając poszczególne pasemka kosmyków, dokładnie spłukujemy do momentu, aż woda z włosów będzie przezroczyście czysta. Cały zabieg kończymy nakładając odżywkę, celem domknięcia łusek włosów.


I to tyle na dziś. Zachęcamy do dbania o siebie i swoje włosy. W naszym sklepie można znaleźć wiele produktów pomocnych w koloryzacji. Kliknij tutaj.

 Póki trzymajcie się i dajcie się zwariować w tych zwariowanych czasach.