Kobiety zmieniają kolor włosów z różnych powodów. Właściwie każdy z nich jest dobry, gdy celem jest zmiana oraz poprawa wizerunku. 

Karnawał to całkiem dobry powód. W ostatki możemy zaskoczyć swoich znajomych np…. nowym kolorem włosów. 

 

Krok 1: Wybierz kolor!

 Mówi się, że w tym roku tj. 2020 panować ma moda na naturalne i jednolite kolory (to nie znaczy takie z jakimi się urodziliśmy!) Będą to najprawdopodobniej brąz i blond w stonowanych odcieniach, rudy i czarny. Niewielkim odstępstwem od jednolitego odcienia, będą jasne pasemka, stylizowane na rozjaśnione od promieni słonecznych tzw. baby lights.

Oczywiście dla niektórych dominujące  trendy będą bez znaczenia. Młodzi płci obojga (w tym młodzi duchem) chcą się wyróżnić w tłumie i zostać zapamiętani. Dla nich może być odpowiedni fiolet, ognisty marchewkowy lub błękitny. Ten ostatni świadomie moja znajoma wykorzystuje, obsługując konferencję za pomocą sketchnotingu.  Jak każda artystka, szuka sposobu by przyciągać uwagę i dać się zapamiętać. I to działa.

 

Krok 2: Pamiętaj o pielęgnacji włosów

 Jeżeli systematycznie dbasz o włosy, każdy kolor będzie Ci pasował. Zdrowo wyglądające, lśniące, odżywione i mocne włosy to podstawa. Więcej w moim poprzednim artykule:  https://blog.idealhair.pl/index.php/15-dbanie-o-wlosy-od-czego-zaczac

W skrócie: zdrowy tryb życia, właściwa dieta i dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin. Pomaga również dobrze dobrany szampon.

 

Krok 3: Rozwiąż swoje dylematy

Po pierwsze: w domu czy u fryzjera? 

Nie sposób tę zagadkę rozwiązać, pytając się samych zainteresowanych. Sprzedawca farb zapewne  “doradzi” samodzielne farbowanie, a fryzjer w salonie. Teoretycznie samodzielnie wychodzi taniej, a gdy jesteśmy w sprawni w nakładaniu farby na włosy - nasza fryzura powinna również wyglądać elegancko. Z drugiej strony: dobry fryzjer zrobi to szybko za nas i to za pomocą dobrych oraz profesjonalnych kosmetyków.

 

Po drugie: jaka farba do włosów?

Z supermarketu czy w drogerii zawsze znajdziemy coś tańszego. Należy  mieć jednak na uwadze, że jakość profesjonalnych daje nam większa pewność, że kolory będą żywsze trwalsze, a nasze włosy po tych wszystkich zabiegach - w lepszej kondycji.

 

Po trzecie jak często chcesz zmieniać kolor włosów? 

Każda farba wpływa obciążająco na kondycję twoich kosmyków. Dlatego mimo wszystko nie powinno się ich zmieniać zbyt często. Minimum okres wynosi 1 miesiąc, ale sporo osób zaleca co najmniej 2-3 miesiące. Przy czym mówimy tutaj o pełnym kolorowaniu, a nie samych odrostów. Te ostatnie można trochę częściej, ale i tak zalecane jest nie częściej niż raz na 3 tygodnie.

 

Pamiętaj nie ma sensu kolorować zniszczonych włosów. zapewnij im wytchnienie - tak na 2-3 miesiące, z odpowiednią pielęgnacją i regeneracją.

 

Krok 4: Przygotuj się do zabiegu  ;-)

Chociaż nie potrzeba posiadania, nie wiadomo jakich narzędzi, ani dyplomów specjalistycznego kursów - warto trochę zaplanować cały proces: 

 

Po pierwsze: przestrzeń…

...farbowanie, włosów jest jak z malowaniem ścian. Farba może kapać. Ubranie może się pobrudzić. Najlepiej w łazience z dala od dywanów i z bluzką, którą możesz spisać na straty. Ponadto warto w przypadku kosmetyku z amoniakiem, mieć dobry przewiew, aby rozproszyć dosyć silny i raczej nieszczególnie aromatyczny zapach.

 

Po drugie: zacznij od małej próbki…

...tak na wszelki wypadek. W sumie nie zawsze wiemy na pewno na co jesteśmy uczuleni i w jakim stopniu. A tak sprawdzimy reakcję na skórze na preparat i unikniemy poważniejszych problemów

 

Po trzecie: narzędzia…

...przygotuj farbę, miseczkę do mieszania farby, pędzelek, oksydant, rękawiczki i nastaw timer w telefonie. Miej wszystko w zasięgu ręki.

 

Po czwarte przeczytaj instrukcje

Każda farba może mieć inne właściwości, skład, sposób nakładania. Zawsze lepiej przed niż w trakcie farbowania włosów, wiedzieć najważniejsze rzeczy. 

 

Krok 5: farbowanie właściwe 

Po pierwsze: odmierz składniki. Staraj się nie robić tego na “oko” czy “chłopski rozum”. Bo na oko to chłop umarł… ;-)

 

Po drugie: w rękawiczkach i z pędzelkiem, zaczynamy od odrostów partiami etapowo aż do samych końcówek. Ocziwiscie zgodnie z instrukcja.

 

Po trzecie: po nałożeniu farby - pilnuj czasu!

Pomaga ustawiony wcześniej alarm w telefonie.

Po czasie wskazanym w instrukcji, umyj dokładnie włosy w letniej wodzie, aż przestanie barwić

 

Krok 6: Pielęgnuj włosy po farbowaniu

Po takich zabiegach kosmetycznych należy zapewnić włosom odpowiednią odżywkę - nawilżającą i regenerującą.  Nie lekceważ tego. Zainwestuj w dobrej jakości produkty. Pomyśl o włosowych SPA ;-) w przeciwnym razie włosy się wysuszą i staną się bardziej łamliwe.

 

I ruszaj w tango. Raz się żyje. 

Nasza szeroka oferta profesjonalnych farb do włosów. Zobacz!