Mówi się, czasem że szczery uśmiech to najwspanialsza ozdoba każdej kobiety. Niemniej jednak włosy również podkreślają  kobiece piękno i przyciągają wzrok zarówno mężczyzn jak i innych kobiet. Lśniące i wypielęgnowane włosy, które wyglądają zdrowo to wspaniałe narzędzie do robienia dobrego pierwszego wrażenia. Czy oznacza to częste i długie wizyty u fryzjera? Niekoniecznie.

Krok pierwszy - poznaj swoje włosy!

Każda kobieta ma inny rodzaj włosów, dlatego wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Naturalne składniki zależnie od rodzaju, rożnie działają na rożne typy włosów. Dlatego forma pielęgnacji powinna być odpowiednio dobrana uwzględniając indywidualne warunki. To też pierwszy warunek do tego, by nie płacić za kosmetyki z substancjami, które na Twoje włosy zwyczajnie nie działają w zadowalającym stopniu.

 

Krok drugi - uzupełnij brakujące witaminy!

Nie jest niczym zaskakującym  fakt, iż ciało ludzkie potrzebuje witamin i minerałów. Ich niewystarczająca ilość wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia człowieka. Dotyczy to również włosów.

Generalnie włosy potrzebują takich grup witamin jak: A, B, C, E H i D, które pełnią również ważną funkcje w pozostałych częściach organizmu człowieka. A do tego potrzebna jest zbilansowana dieta.

Przykładowo na włosy suche zniszczone i co gorsza wypadające potrzebują o dostarczania im witaminy A. Usprawnia ona procesy metaboliczne, zachodzące wśród komórek nabłonka skóry. Warto także wprowadzić do swego menu: wątróbkę, zarówno drobiową jak i wieprzowa, mleko i produkty mleczne (ser, masło), a także warzywa takie jak: sałata, papryka, marchew i pomidor.

Możesz też uzupełniająco zastosować takie kosmetyk jak: Nanoil Avocado 50ml, który stanowi czysty, nierafinowany olejek z owoców awokado.

Za proces wypadania włosów, odpowiada także, niewystarczająca ilość witaminy D, jaką sobie dostarczamy. Najłatwiej o jej uzupełnienie poprzez regularne przebywanie na słońcu przez co najmniej kilkanaście minut dziennie. Przyda się również wyłuskiwanie tej witaminy z pokarmu takiego jak ryby morskie, mleko i przetwory mleczne, wątróbka wieprzowa oraz jajka.

Łysieniu (i siwieniu) przeciwdziała także biotyna czyli witamina H, która naturalnie występuje w szpinaku, sardynkach oraz orzechach.

Z kolei na suche i rozdwojone końcówki, szczególnie potrzebna jest wapń, którą zawiera olej kokosowy. Pół łyżeczki lekko ciepłego oleju kokosowego na suche końcówki na noc, a rano normalnie zmywamy szamponem podczas porannej toalety przed wyjściem.

Kolejnym problemem mogą być wolno rosnące włosy na przykład z braku żelaza. W tej sytuacji pomocą służy olej rycinowy, wmasowany w skórę głowy potrafi zdziałać, może nie cuda, ale bardzo wiele. Można także dodawać kilka kropel do Twojej codziennej odzywki. Wparcie zapewnią także witaminy z grupy B, które przyczyniają się do szybkiego wzrostu włosów, poprzez stymulacje cebulek oraz chronią je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Należy jeść mięso czerwone, wątróbkę, nabiał, pestki słonecznika, orzechy, sardynki, pieczarki. Z owoców i warzyw zwrócić z kolei szczególną uwagę na banany i brokuły.

Ponadto witaminy z grupy B pomagają zwalczać problemy z łupieżem!

Kruchość włosów może być spowodowana niedoborem witaminy C. Tworzy ona kolagen, będący podstawowym budulcem włosów. Możemy ją znaleźć w warzywach: cebuli, papryce, pomidorach, kiszonej kapuście oraz w owocach, szczególnie cytrusowych jak cytryna czy pomarańcza, w kiwi, czarnej porzeczka.

Brak lśniących włosów? Niedobór takich witamin jak Cynk i Selen . Źródła cynku znajdziemy w pokarmach, takich jak kasze, warzywa strączkowe, owoce morza, jajka, w wołowina i drób. Źródła selenu z kolei selenu w pokarmach: produkty pełnoziarniste, orzechy, jajka, owoce morza.

 

Krok trzeci dbaj o swoje włosy regularnie i nie przesadzaj...

We wszystkim trzeba zachować umiar. Tak samo niedobór jak i nadmiar witamin jest szkodliwy (hiperwitaminoza). Może źle wpływać na zdrowie włosów. Szczególnie unikaj zażywaniu suplementów witaminowych w dużych ilościach.

Oprócz diety oczywiście pamiętaj o ruchu.

Bo na zdrowym ciele... zdrowe włosy. ;-)

 

Poznaj naszą ofertę oleków do włosów!